Plan doskonały

Gdyby tak przyjrzeć się metodologii, która podświadomie uruchomiła się w mojej głowie podczas myślenia o kolejnych wpisach, to jak nic kłania się Strategia Walta Disneya. Znacie? Marzyciel. Planista. Krytyk.

Marzyciel włączył się kiedy zaczęłam pisać o celach. Z tekstu, który miał im być poświęcony, powstała refleksja-wspomnienie o moich własnych marzeniach. W szczególności zaś o tym, które mi uświadomiło, że marzenia to wielka wartość. Bo można (przy odrobinie wyobraźni, motywacji i wysiłku – a czasami i bez nich) przekuć je w cele. A wtedy już tak niewiele dzieli nas od realizacji. Tak powstał tekst Skąd się biorą cele.

Dzisiaj czas na Planistę. Od dawna mam wrażenie, że dominuje on we mnie i stąd w każdym notesie, zeszycie, kalendarzu, luźno pałętających się kartkach znajdujących się w domu naszkicowane są cele i plany ich realizacji. Nie będę rozwodzić się nad tym czy wszystkie realizuję. Niech to pozostanie moją tajemnicą 🙂

Tak więc będzie o planie… I zasadach, które warto stosować lub chociaż przetestować tworząc plan działania zmierzający do realizacji konkretnego celu.

Jakie to zasady? Oto kilka zasad ogólnych:

  1. Cel

Aby stworzyć plan działania, konieczny jest cel. Dobrze, żeby trzymał się on chociaż kilku zasad, które omówiłam w tekście Cel doskonały, albo innych reguł przyczyniających się de tego, że cel jest łatwiejszy i bardziej możliwy do realizacji. Jestem zwolennikiem myślenia, iż jeśli mogę sobie ułatwić życie i skorzystać z czegoś (pomysł, narzędzie, zasada, wiedza,…), co ktoś mądry już wymyślił – robię to. Staram się nie marnować energii na tworzenie rzeczy, które już istnieją.

  1. Cele pośrednie

Plan, który stworzysz, powinien się składać z celów pośrednich. Czyli jakie konkretne małe cele zaprowadzą Cię do Twojego wielkiego celu. Te cele pośrednie to nic innego, jak etapy. Momenty, po których będziesz mogła/mógł poznać, że idziesz we właściwym kierunku i że zbliżasz się do mety. Etapy planu są o tyle ważne, że jest to element monitoringu – czyli kontroli zgodności swoich działań z założeniami, a także moment upewnienia się czy cel nadal jest Twój. W każdym momencie realizacji celu może się przecież okazać, że to jednak nie to. Ważne jest natomiast, aby nie rezygnować z celu pod wpływem trudności. Wówczas poszukuj rozwiązań i sposobów zmotywowania się do dalszego działania. O sposobach wzmacniania motywacji będę pisać w jednej z kolejnych odsłon.

  1. Czas realizacji

Ważne jest to, aby określić zarówno czas realizacji całego planu (co zrobiłaś/eś już, jeśli Twój cel jest SMARTny), jak i jego poszczególnych etapów. Wyznacz więc konkretną datę: dzień, miesiąc, rok, kiedy zakończysz realizację swojego plany. Ale wyznacz również konkretne dni i godziny, kiedy rozpoczniesz poszczególne jego etapy. Określ godzinę, w której podejmiesz działanie i czas, jaki przeznaczasz na jego wykonanie. To naprawdę pomaga!!

  1. Korzyści

O korzyściach pisałam już w Cel doskonały. Tutaj wracam jednak do tego elementu, ponieważ jeśli jeszcze nie wypisałaś/eś 10 korzyści, które osiągniesz dzięki realizacji swojego celu, to czas do tej listy powrócić. Oczywiście może być ich więcej, niż 10, ale nie mniej. Co uwzględnić w liście korzyści? Odpowiedz sobie przede wszystkim na pytania „Co osiągnę poprzez realizację swojego celu/planu?”, „Co zdobędę?”, „Jakie nowe możliwości otworzą się przede mną, jeśli osiągnę swój cel?”, „Jaką wartość dodaną stworzę?”, „W jaki sposób mój cel/plan zbliża mnie do realizacji moich marzeń/ ambicji/ wielkiego celu?”. Do listy korzyści wracaj, gdy pojawia się zwątpienie, obniżona motywacja, brak poczucia sensu w tym, co robisz. Uzupełniaj listę w trakcie działania, jeśli stwierdzisz, że zyskujesz lub możesz zyskać dodatkowe profity, których nie przewidziałaś/eś. Możesz wówczas zrobić dugą listę „Korzyści już osiągnięte” i wpisywać na nią to wszystko, co dzieje się dla Ciebie wartościowego podczas realizacji swojego celu. Taka lista może być pomocna w przyszłości, gdy będziesz mieć trudność w zabraniu się do działania.

  1. Wyzwania

Tworząc plan, skorzystaj również z krytyka, który w Tobie drzemie. Wypisz to wszystko, co będzie wyzwaniem. Co może sprawić trudność. Przeanalizuj również zagrożenia, które mogą stanąć Ci na drodze. Jednak nie kończ pracy na tym etapie. Przyjrzyj się uważnie tej części swojej analizy i znajdź co najmniej 2-3 sposoby poradzenia sobie z wymienionymi trudnościami. Opracuj sposoby pokonania wyzwań. Co możesz zrobić, aby się do nich przygotować i efektywnie je przejść?

  1. Zasoby

Jakimi zasobami dysponujesz na starcie? Z czym zaczynasz? Najczęściej jest tak, że rozpoczynając realizację nowego celu mamy już całkiem przyzwoicie wyposażony plecak, z którego możemy wyjmować i wykorzystywać różne elementy ekwipunku. Określając zasoby, możesz skoncentrować się na czterech kategoriach:

Zasoby materialne Zasoby społeczne

wszelkie dobra fizyczne, którymi dysponujesz, a które mogą być potrzebne i przydatne w realizacji Twojego celu/planu, np.: pieniądze, komputer, samochód, biuro, książki, telefon, programy i aplikacje,…

wszystkie osoby, które mogą być dla Ciebie wsparciem jako mentor, osoba monitorująca, dzieląca się dobrym słowem, zagrzewająca do działania, udzielająca informacji zwrotnej, wspierająca w trudnych sytuacjach

Zasoby osobowościowe Zasoby intelektualne

Twoja wiedza, umiejętności, doświadczenie, certyfikaty, dyplomy, kursy, szkolenia, studia podyplomowe,…

Twoje cechy charakteru, temperament, predyspozycje, które możesz wykorzystać i które wpływają na to, że będzie Ci ten cel łatwiej realizować,…

W kolejnym kroku zastanów się także nad zasobami brakującymi. Czego jeszcze potrzebujesz, aby zrealizować swój cel. Zaplanuj źródła, z których te zasoby możesz pozyskać.

  1. Towarzystwo – czyli dzielenie się planem

Jak już pisałam w Cel doskonały, dobrze jest się podzielić z kimś zaufanym swoim planem działania. Ważne, aby był to ktoś, kto nie będzie podcinał skrzydeł, kto wesprze monitorowanie realizacji, kto doda otuchy w chwilach zawahania. Możesz też podzielić się swoim planem z kimś, kto jest świetnym specjalistą w zarządzaniu projektami i kto pokaże Ci słabe oraz mocne punkty Twojego planu. Zrób to jednak tylko wówczas, jeśli masz gotowość usłyszeć informację zwrotną (również negatywną) i podjąć wyzwanie wzmocnienia swojego planu tak, aby go usprawnić i udoskonalić.

PODSUMOWUJĄC… istnieje wiele zasad, o których warto pamiętać tworząc plan działania. Czy omówiłam wszystkie? Nie. Czy bez nich plan skazany jest na porażkę? Raczej nie. Jak już pisałam, wiele zależy od Twojej motywacji i siły woli. Ale też od tego, jak bardzo zależy Ci na realizacji swojego celu i jak postrzegasz wartości, które on dla Ciebie przyniesie. Istnieje również kilka metod zarządzania czasem realizacji planu (czy też inaczej: zarządzania sobą w czasie), ale o tym… następnym razem.

Do dzieła!!!

Masza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *